تبلیغات
.:: علمی . فرهنگی . هنری ::. - اثرات سوء آلاینده های منوکسید کربن و ازن بر سلامتی انسان

ضمن عرض سلام و خوش آمدگویی به شما کاربر گرامی آرزومندیم لحظاتی پربار و سرشار را در وبلاگ علمی.فرهنگی.هنری داشته باشید... جهت برقراری ارتباط با ما می توانید از قسمت « پست الكترونیك » به این موهم جهت یاری و نقد و پیشنهاد این وبلاگ برای نائل شدن به به اهداف و آرمانهای طراحان و مدیران وبلاگ دست یابید. با تشکر، مدیریت وبلاگ «احسان خدادادی»

 اثرات سوء آلاینده های منوکسید کربن و ازن بر سلامتی انسان  

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران ، منوکسید کربن  گازی بی رنگ ، بی بو و بی طعم  است که به سبب ایجاد اختلال در تهیه اکسیژن مورد نیاز بافت های بدن بواسطه کاهش قدرت هموگلبین در حمل اکسیژن و همچنین تشکیل کربوکسی هموگلو بین بر روی اعصاب مرکزی اثر می گذارد .

صدمات ناشی از این آلاینده بیشتر متوجه کسانی است که بیماری های قلبی و عروقی به خصوص آنژین قفسه صدری دارند ، قرار گرفتن در معرض غلظت بالای این گاز باعث کاهش در دقت بینایی ، توان کاری ، قابلیت یادگیری و انجام فعالیت های دشوار می شود.

براساس این گزارش، معمولا در افرادی که مواجهه با آلاینده منوکسید کربن دارند، چهار نوع بیماری قلبی ، عصبی ، تجزیه فیبرین و بیماریهای دوران زایمان بیشتر مشاهده می شود. علاوه بر این در تعدادی از آزمایشات انجام شده برروی حیوانات نیز اثرات ژنتیکی در شرایط مواجهه با غلظت های بالا مشاهده شده است.

ازن نیز یکی دیگر از آلاینده ها است که در هوای تهران نیز زیاد یافت می شود این گاز یک ماده اکسید کننده قوی با قابلیت واکنش زیاد است فعالیت شیمیایی بالای ازن موجب بروز مشکلاتی از قبیل از بین رفتن بافت ریه  و کاهش عملکرد و حساس شدن آنها نسبت به سایر آلاینده ها  می شود.

 

مطالب بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید

این گزارش حاکی است، وجود ازن در هوا موجب بروز ناراحتی هایی در افراد مسن ، مبتلا به بیماری های تنفسی و کودکان می شود. قرار گرفتن 6 تا 7 ساعت در برابر غلظت پایین این گاز  باعث کاهش توان ریه ها ، توام با عوارضی مانند درد قفسه سینه و سرفه می شود.

آزمایشاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته نشان می دهد مواجهه با این آلاینده به مدت طولانی  موجب آسیب رساندن به ساختمان ریه ها و کاهش کارایی آن و پیری ریه می شود و در کاهش بازدهی محصولات کشاورزی و از بین رفتن اکوسیستم جنگل ها و گیاهی نیز موثر است.

سال‌ها است که  کلان شهر بزرگ تهران با حدود 8 میلیون نفر جمعیت ساکن از مشکل زیست محیطی مهمی  به نام آلودگی هوا رنج ‌برده و نفس های این ابرشهر در اثر بلعیدن میلیون ها تن منوکسید کربن ، گوگرد ، ازت ، ازن و .. به شمارش افتاده است و به نظر می رسد علی رغم تشکیل کمیته های مختلف و تصویب طرح های رنگارنگ تئوریک فاقد قدرت عملیاتی شدن ، پشت سر هم پله های ترقی را طی کرده و به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای بزرگ جهان از سوی نهادها و سازمان های جهانی معرفی  شده است.

 بیانیه "هوای تهران 74"؛ اولین زنگ خطر

 حدود دویست سال قبل ، زمانی  که تصمیم اولیه شاه اسماعیل برای پایتخت شدن تهران را آغا محمد خان قاجار به مرحله اجرا درآورد، این منطقه قصبه سرسبز و خوش آب و هوایی بود که به خاطر چنارهای بسیار بلند و همیشه پربرگ و توتستان هایش از شهرت و آوازه زیادی برخوردار بود، اما تهران امروز چندان شباهتی به آن قصبه خوش آب و رنگ ندارد.

بنابر نظر برخی از کارشناسان محیط زیست ، نخستین زنگ خطر جدی درباره آلودگی هوای تهران در سال 1374 به صدا درآمد ، در آن هنگام نزدیک به یکصد نفر از کارشناسان و مدرسان حوزه‌های مرتبط محیط زیست، جغرافیا و شهرسازی در پی نشستی در سالن اجتماعات پارک ‌شهر، متنی موسوم به بیانیه "هوای تهران 74" منتشر کردند که در آن برای نخستین بار از آلودگی هوای پاییتخت به عنوان یک "بحران ملی" که راه مقابله با آن "عزم ملی" است، نام برده شد.

این بیانیه عمدتا بر آثار بهداشتی و بیماری‌زای آلودگی هوا تاکید داشت و نویسندگان آن کوشیدند بر این نکته پا فشاری کنند که یکی از علل اپیدمی  بیماری‌هایی همچون افسردگی، اضطراب و انواع ناراحتی‌های تنفسی در تهران، آلودگی هوا است و این پدیده را می‌بایست از جمله عوامل قابل توجه مرگ و میر در تهران به شمار آورد.

البته، این بیانیه آنقدر بازتاب نیافت که بتوان تصور کرد که همه فعالیت‌های بعدی مقابله با آلودگی هوا در تهران  را مورد تاثیر خود قرار می دهد، البته  سه سال بعد از صدور بیانیه "هوای تهران 74"   توسط جایکا (کنسرسیومی از مشاوران بین‌المللی که با محوریت کارشناسان ژاپنی طرح جامع برای کاهش آلودگی هوای تهران را تدوین کردند،  مرگ بین 7 تا 9 هزار نفردر تهران  - یعنی تقریبا هر ساعت یک نفر- بر اثر آلودگی هوا  اعلام شد.

بنابر گزارش سازمان های مسئول ،  در بیش از دویست روز از ایام سال غلظت ذرات معلق آنچنان بالا است که گستره دید کامل را به کمتر از پانصد متر کاهش می‌دهد. به همین دلیل ساکنان محدوده دو سوم جنوبی شهر اغلب تصویر محو و کدری از توچال را می‌بینند. از یک سوم بالای شهر هم دو سوم جنوبی آن به زحمت دیده می‌شود، اغلب هم این بخش از شهر در هاله‌ای از "دود مه" خاکستری غرق است و میزان  آلودگی در مواقعی از سال به حدی می‌رسد که سازمان‌های مسوول در کشور آن را در مرحله خطرناک و بحرانی اعلام کرده و خواستار ماندن کودکان ، سالخوردگان و بیماران قلبی و تنفسی در داخل منزل می شوند.

در شرایطی که  آلودگی هوا در تهران در وضعیت ناسالم و یا هشدارآمیز قرار می گیرد میزان آلاینده ها  بویژه گاز منو اکسید کربن و ذرات معلق  موجود در هوا، افزایش می یابد و "مه دود" غلیظی آسمان شهر را می پوشاند.

آسیب های ناشی از آلودگی هوا

مونوکسیدکربن - دی اکسید گوگرد - دی اکسید نیتروژن ،‌هیدروکربورها و ذرات معلق آلاینده هایی است که وجود آنها در هوا و استنشاق و فرستادنشان به داخل ریه  موجب بروز انواع بیماریهای دستگاه تنفس، آسم، سرطان ریه، کند ذهنی و عقب ماندگی کودکان، بیماری های قلب و عروق، سرگیجه، عصبانیت، پرخاشگری، اختلال در دید و اشکال در رسیدگی اکسیژن کافی به بافتهای بدن  در کوتاه مدت می شود.

بنابر اعلام متخصصان امر، منوکسیدکربن موجود در هوای آلوده شهرهای بزرگی مانند تهران موجب بروز اختلالات رفتاری و پرخاشگری در بین کارکنان، جوانان و میانسالان می شود. این وضعیت در کشورهای جهان سوم باتوجه به درصد بالای منوکسیدکربن در هوا، تأثیر سوء بیشتری بر روی سلامت شهروندان دارد. همچنین آلودگی هوا موجب فرسایش روانی در جوانان شده و آنان به سرعت بی تاب شده و به مجادله با یکدیگر می پردازند.

 بررسی های اخیر نشان می دهد : آلودگی هوا باعث بستری شدن افرادی می شود که در گذشته به حمله قلبی مبتلا شده اند . دانشمندان معتقدند رابطه ای مستقیم بین میزان آلودگی هوا و تعداد دفعات ابتلا به مشکلات قلبی دیده می شود و حتی در مواردی که آلودگی هوا در حد مجاز نیز اعلام می شود این خطر برای مردم وجود دارد . موضوع به حدی جدی است که افزایش اندک دود اگزوز ، تعداد افراد بستری شده به دلیل مشکلات قلبی را تا5/2 درصد افزایش می دهد .

تهدید سلامت نوزادان داخل رحم از سوی آلاینده ها

بنابر اعلام محققان علوم پزشکی دود و دیگر انواع آلوده کننده های هوا نه  تنها ممکن است بر سلامت افراد بزرگسال تاثیر منفی بگذارند بلکه قادرند بر نوزادانی که هنوز به دنیا نیامده  نیز تاثیر نامطلوبی داشته باشند.
بنابر گزارش خبـرگزاری رویتر از واشنگتـن ، محققان دریافتند جهش های ژنی شناخته  شده ناشی از آلودگی هوا وجود دارند که از طریق اسپرم موشهای نر به نسل  بعدی انتقال می یابند و این گونه تغییرات در انسان نیز رخ می دهد
.
دانشمندان با مطالعه این موشهادریافتند جهش های ژنی موشهایی که هوای آلوده را تنفس کردند، بیشتر از دیگر موشها بوده و این  جهش ها و تغییرات ژنتیکی در نسل  بعدی آنـها نیز مشاهده می شد
.
به نوشته این دانشمندان ، تغییرات  ساختمانی در "دی ان ای" اسپرم مردان نیز بعد از آنکه آنان در معرض آلودگی هوا قرار گرفتند، مشاهده و ثبت شده است .آلودگی هوا همچنیـن با بیماریهای قلبی ، ریوی ، سرطان و نقایص مادرزادی در ارتباط است .


نوشته شده توسط احسان خدادادی در جمعه 4 بهمن 1387 و ساعت 03:31 ق.ظ
...صفحات وبلاگ